Rajd „Marcowe Koty”

XX Rajd Turystów Kolejarzy
„Marcowe Koty”
Wrocław 25 – 28 marca 2010

Jubileuszowy XX rajd pn. „Marcowe Koty” odbył się w dniach 25-28.03.2010r. Tradycyjnie komandorem Marcowych Kotów był Józef Saar, przewodniczący Komisji Turystyki. Bazą wypadową były Mirosławice koło Wrocławia. Już pierwszego dnia grupa wyruszyła na szlak prowadzący na szczyt Ślęży. Podejście rozpoczęto od przełęczy Tąpadła. Ślęża jest popularnym celem wielu wycieczek. Od wielu tysiącleci czczono Ślężę jako świętą górę. Stanowiła miejsce kultu solarnego. Niewiele wiadomo o ludziach, którzy te tereny kiedyś zamieszkiwali, nieznane są ich wierzenia i obrzędy. Wokół trzech szczytów masywu Ślęży (Ślęża, Radunia, Wieżyca) zachowały się kultowe wały kamienne. Znaleziono tu również kamienne rzeźby niedźwiedzia, mnicha, panny z rybą, dzika. Rzeźby te i inne przedmioty tu znalezione mają wyryte ukośne krzyże lub inne symbole Słońca. Na szczycie Ślęży znajduje się zabytkowy kościół, niedostępny do zwiedzania, wieża widokowa skąd rozciąga się widok na Dolny Śląsk oraz schronisko.

Następnym celem rajdu był Zamek w Książu. Po Zamku Królewskim na Wawelu i zamku w Malborku, to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Zwany Perłą Dolnego Śląska stanowi ważny punkt na Szlaku Zamków Piastowskich. Pierwsze zapisy mówią iż w latach 1288-91 warownię w Książu rozbudował książę świdnicko-jaworski Bolko I. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż stał się własnością rodziny Hochbergów. W czasie II wojny światowej przeznaczony został na siedzibę najwyższych władz hitlerowskich. Długa historia zamku kryje wiele tajemnic do dziś nie rozwiązanych. Mówi się, że w wykutych przez hitlerowców podziemiach ukryta jest legendarna Bursztynowa Komnata i skarby Wrocławia. A nawet, że w ukrytych korytarzach znajduje się jakaś tajemna broń z tamtych czasów. Majestatyczny widok zamku, kompleks tarasowych ogrodów pałacowych i niezwykły krajobraz, zachwyca każdego.
W drodze powrotnej do Mirosławic nie można było pominąć Świdnicy i Kościoła Pokoju. Kościół jest największą drewnianą budowlą o charakterze religijnym w Europie. Na mocy Pokoju Westfalskiego, po wojnie trzydziestoletniej cesarz Ferdynand III został zobowiązany do wydania zgody na budowę trzech takich kościołów w Jaworze, Głogowie i Świdnicy. Przetrwał tylko ten jeden. Kościół mógł być wybudowany wyłącznie z drewna, piasku, gliny i słomy i musiał powstać w ciągu 1 roku. Habsburgowie traktowali to zezwolenie jako wmuszoną tolerancję, a nie jako równość wiary protestantów i katolików. Zbudowany został na planie krzyża równoramiennego. Wnętrze kościoła przypomina dawny teatr. Piętrowo wzdłuż ścian zbudowanych jest wiele galerii, balkonów i loży, mogących pomieścić 7500 wiernych. Taka budowa Kościoła miała na celu pomieszczenie jak największej ilości wiernych, ze względu na ograniczenia w wolności wyznania dla protestantów. W kościele znajdują się dwa instrumenty organowe. Jeden duży oraz drugi mniejszy umieszczony na najwyższej emporze ponad ołtarzem. Ołtarz pochodzi z 1752r. Przedstawia „Chrzest w Jordanie” i wraz z barokową amboną oraz chrzcielnicą z 1661r. stanowią wyjątkowo cenne elementy kościoła. W roku 2001 Kościół Pokoju został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi dziś symbol pojednania polsko-niemieckiego. To w nim w roku 1989 premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl wspólnie modlili się o pokój i pojednanie. Nie da się opisać unikatowego charakteru ani wrażenia jakie pozostawia obejrzenie wnętrza tego kościoła. Nigdzie więcej nie zobaczymy czegoś tak zaskakującego i zachwycającego.
Kolejnym etapem kolejarskiej wędrówki był Wrocław. Najważniejszą atrakcją turystyczną jest tu Panorama Racławicka. Pomysłodawcą Panoramy był Jan Styka, który do współpracy przy realizacji pomysłu zaprosił batalistę Wojciecha Kossaka. Pomagało im wielu innych malarzy. Olbrzymie malowidło (15X114 m) powstało w ciągu 9 miesięcy, od sierpnia 1893r. do maja 1894r. Autorom zależało na upamiętnieniu setnej rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy pod Racławicami stoczonej z wojskami rosyjskimi 4 kwietnia 1794r. Malowidło po raz pierwszy zaprezentowano w roku 1894 we Lwowie, na Powszechnej Wystawie Krajowej. Budynek rotundy usytuowano w Parku Stryjskim, a uroczyste otwarcie Panoramy Racławickiej nastąpiło 5 czerwca 1894r. Po II wojnie światowej, malowidło trafiło do Wrocławia. We Wrocławiu udostępnione zostało do zwiedzania 14 czerwca 1985 roku.
Następnie grupa zwiedziła Ostrów Tumski, najstarszą, zabytkową dzielnicę Wrocławia. Ostrów jest miejscem skąd wywodzi się geneza miasta i który historycznie stanowi centrum religijne Wrocławia. Kiedyś był wyspą, ale poprzez zasypanie w 1824r. jednej z odnóg Odry został wcielony do stałego lądu. Kolejną ciekawostką Wrocławia stał się Rynek Główny ze swoimi licznymi kamieniczkami i kamiennym pręgierzem stojącym tu od 1492r. Do najciekawszych kamienic Rynku Głównego należą Dom Pod Złotą Koroną, Dom Pod Złotym Psem, Pod Gryfami, Pod Złotym Orłem, Kamienica Pod Złotym Słońcem i wiele innych równie obrazowo nazwanych. Do wyjątkowych zabytkowych kamieniczek należą kamieniczki „Jaś” i „Małgosia” połączone barokową bramą z 1782r. Takich z pewnością nigdzie więcej nie spotkamy. Na ulicy Jatki w XIII wieku znajdowały się rzeźnie i kramy, na których sprzedawano mięso. Pod koniec XX wieku artyści postanowili złożyć hołd zwierzętom rzeźnym tworząc pomnik ku czci zwierząt hodowlanych, stąd są tu kogut, świnia, koza, kaczka, królik. To bardzo oryginalna ozdoba uliczki. Równie ciekawe i charakterystyczne są krasnale wrocławskie. Pojawiły się z inicjatywny Urzędu Miasta w celach promocyjnych i było ich około 30. Obecnie krasnali jest około 200, gdyż wiele firm decyduje się postawić własnego krasnala, z myślą o przyciągnięciu klienta. Nie sposób jednak w jeden dzień zwiedzić wszystko co we Wrocławiu wymaga uwagi. Być może uda się wrócić do Wrocławia by poznać kolejne ciekawe miejsca.

Rajd zorganizowała MRKFTiDK „Kolejarz” w Warszawie przy wsparciu finansowym ze strony SKSTiK Kolejarz. Zapraszamy na kolejny rajd turystyczny „Wiosna nad Bugiem” w dniach 21-23.05.2010r. Chętnych prosimy o kontakt – Dariusz Świercz tel. 922 474 91 10

Z turystycznym pozdrowieniem
Sylwestra Stolarczyk

Nie możesz skopiować.