Polska Sekcja Kolejarzy Esperantystów

Kongres Kolejarzy Esperantystów w Sofii

W dniach 8 -15 maja 2010 r w Sofii odbędzie się 62 Kongres Międzynarodowej Federacji Kolejarzy Esperantystów IFEF. Światowe zjazdy kolejarzy esperantystów odbywają się co roku w różnych miastach świata – ostatnio w Trieście a poprzednio w Poznaniu, Paryżu, Szanghaju i Braszow. W ramach Federacji IFEF aktywnie działają kolejarze chińscy. Także Polska Sekcja Kolejarzy Esperantystów działająca w ramach Stowarzyszenia Krzewienia Sportu Turystyki i Kultury „KOLEJARZ” uczestniczy w pracach IFEF organizując kongresy i spotkania. Każdy nawet początkujący kolejarz esperantysta może brać w nich udział

Program tegorocznego kongresu jest bardzo interesujący i nie brakuje atrakcji kulturalnych i turystycznych w tym całodniowej wycieczki 112 km na północ od Sofii w góry do miasta Wraca. Miasto Wraca powstało w średniowieczu w przepięknej dolinie „Wratcata” na rzeką „Lewa”. Region ten jest centrum antycznej kultury Traków, o którym świadczy złoty skarbiec i największy w Europie srebny skarbiec znajdujący się w centrum Vracy. Godna zwiedzenia jest także grota „Ledenika” w której wnętrzu podziwiać można wielką koncertową halę.

Także planuje się wycieczkę do pełnego atrakcji przyrodniczych otoczonego cudownymi skałami miasta Belogradczik . Jest tam strategiczna twierdza rzymska wymurowana w 1 wieku ne.. Mury są potężne o grubości 4-5 metrów i wysokości 12 metrów na 3 poziomach z wydrążonymi w skale zbiornikami wody.

Stolica Bułgarii jest także bogata w wiele słynnych zabytków m.in. Teatr Narodowy „Iwan Wazow”, gmach Parlamentu , Uniwersytet Sofijski im. „Św. Kliementa Ohridskiego” i liczne kościoły prawosławne jak „Swiety Mikołaj”, „Cerkiew Bojana” i „Draglewski Monastyr”.. Godne zwiedzania są także „Narodowa Galeria Malarstwa” i muzeum Etnograficzne zlokalizowane w dawnym carskim pałacu.

Po trwającym tydzień kongresie odbędzie się fakultatywna wycieczka w góry Rodopy do miasta Welingrad, przecudnego uzdrowiska położonego w dolinie u podnóża Rodop i góry Rila.

O szczegółach kongresu w tym karta zgłoszenia w załączonych obok informatorach w j. esperanto.

Wszelkich wyjaśnień dotyczących udziału w kongresie i działań Polskiej Sekcji udzielą członkowie PEFA – Wiesław Libner 601703231, tel. Kol. 961-6337376, Halina Sobiech 694825485 lub na adres mailowy pefa@op.pl

Do pobrania:
sofbg-002
sofbg
sofbg-001

Nie możesz skopiować.