Rajd Marcowe Koty 2011

MARCOWE KOTY 24-27.03.2011r

XXI Rajd „Marcowe Koty” organizowany przez MRKFTiDK Kolejarz w Warszawie odbył się w dniach 24-27.03.2011r. na Kujawach. Bazą wypadową dla uczestników był Gościniec Silver w Toruniu. Tradycyjnie komandorem Marcowych Kotów był Józef Saar. Zwiedzanie rozpoczęło się od Fortu IV Twierdzy Toruń. Zbudowany został w latach 1878-1884 jako trzeci fort toruńskiego pierścienia fortecznego, docelowo liczącego 16 takich fortów. Obwód tego pasa fortecznego liczy około 22 km. Prawie wszystkie forty zachowały się w niezmienionym stanie do dziś. Następną ciekawostką był zespół staromiejski. Mury obronne miasta, baszty, bramy, kamienice, pałace i dwory nadają zabytkowej starówce Torunia szczególnego uroku. Kolejny etap to Obserwatorium w Piwnicach, Zamek Bierzgłowski, Chełmno.

Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach poza kształceniem studentów, służy obserwacji kosmosu i badaniom naukowym. Centrum astronomii umieszczono w zabytkowym dworze i w 1947r. rozpoczęto budowę pierwszego pawilonu z rozsuwaną kopułą. Następne pawilony z rozsuwanymi dachami mieszczące teleskopy optyczne o średnicy 90 cm oraz średnicy 60 cm budowano w latach 50. i 60. XX wieku. Później profil badawczy skierowany został na radioastronomię. Dlatego też w Piwnicach zbudowano dwa radioteleskopy – o średnicy 15 m i największy w Europie Środkowej o średnicy 32 m. Oba radioteleskopy są częścią światowego systemu VLBI i pracują w międzynarodowej sieci obserwacji kosmosu. Zamek Bierzgłowski – to jedna z najstarszych obronnych budowli krzyżackich. Gotycki zamek wzniesiony został w latach 1270-1305. Zamek robi niesamowite wrażenie i szkoda że można wejść tylko na jego dziedziniec.

Chełmno zachowało średniowieczny układ urbanistyczny i jest wyjątkowo bogate w zabytki. Posiada pełny obwód murów miejskich z basztami, jeden z najdłuższych takich murów w Polsce. Zabytki Chełmna wpisane są w Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. W chełmińskiej farze znajdują się relikwie św. Walentego, patrona zakochanych, co spowodowało iż Chełmno pretenduje do miana „polskiej stolicy zakochanych”. Każdego roku w dzień zakochanych w mieście odbywają się walentynkowe zabawy, konkursy, wystawy kończące się na rynku ułożeniem z lampionów wielkiego płonącego serca.

Zwiedzanie zamku w Golubiu- Dobrzyniu oraz Tężni w Ciechocinku było etapem kończącym marcową wędrówkę. Zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu wzniesiono na wzgórzu górującym nad miastem na przełomie XIII i XIV wieku. Jest jedną z najbardziej znanych twierdz w Polsce w związku z odbywającymi się w niej turniejami rycerskimi. Przed zamkiem stoi kopia słynnej armaty Kolubryny, wykonana na potrzeby filmu „Potop”. Tężnie w Ciechocinku to największa w Europie drewniana konstrukcja służąca do odparowywania wody z solanki. To unikatowy zabytek techniki. Na początku XIX w. służyły do uzyskiwania soli kuchennej ze źródeł solankowych. Później dzięki bogatym w jod aerozolom powstającym w otoczeniu tężni stały się naturalnym leczniczym inhalatorium. Zbudowane są w kształcie podkowy z dębowych pali i gałęzi tarniny. Mają kilkanaście metrów wysokości i kilkaset metrów długości. Solanka pompowana jest do tężni z fontanny „Grzybek” która jest odbudowanym źródłem głębokim na 414 m.

Rajd zorganizowano z funduszy własnych uczestników, dofinansowania z macierzystych zakładów pracy oraz dofinansowania ze strony SKSTiK Kolejarz w wysokości 1000zł.
Zaplanowany program rajdu został w całości zrealizowany.

Stolarczyk Sylwestra

Nie możesz skopiować.