Rajd Jurka Minasiewicza 2011
Najstarsza turystyczna impreza kolejarska – 56 Ogólnopolski Rajd Górski Kolejarzy im. Jurka Minasiewicza już niestety za nami. Odbył się w dniach 6 – 10 września 2011r. w Polanicy Zdrój – jednym z piękniejszych uzdrowisk położonych na Ziemi Kłodzkiej. Tradycyjnie Komandorem Rajdu była Kol. Teresa Gołębiowska – Prezes Koła PTTK nr 93 przy Centrali PKP SA. Główną bazą noclegową było sanatorium „Leśny Ludek”. Ponadto z uwagi na dużą liczbę uczestników Rajdu (było nas 230 osób) nocowaliśmy również w sąsiadujących pensjonatach (m.in. „Sowa” „Kapitan” „Jaś” i ośrodku OSiR).
Formuła Rajdu mogła zadowolić każdego z uczestników – w trakcie Rajdu organizowano liczne trasy piesze kwalifikowanej turystyki górskiej, głównie w Góry Stołowe m.in. na Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt tego pasma górskiego (919m), na którego szczyt prowadzą 682 kamienne stopnie oraz w Błędne Skały – fantastyczny zespół formacji skalnych z piaskowca o przeróżnych kształtach, który po prostu trzeba zobaczyć. Piesze wycieczki odbyły się również po Polanicy Zdroju i okolicy, połączone ze zwiedzaniem m. in. Huty Szkła Artystycznego, Muzeum Misyjnego, a także do Dusznik Zdroju czy też do Szczytnej oraz Wambierzyc. W Wambierzycach podziwialiśmy Bazylikę Nawiedzenia pw. Najświętszej Marii Panny, zbudowaną na wzór Bazyliki Jerozolimskiej, miejscową Kalwarię malowniczo usytuowaną na wzgórzach, a także ruchomą szopkę. Umiejscowione na trasach punkty widokowe były okazją do podziwiania całej Kotliny Kłodzkiej.
Znaczące grono rajdowiczów brało udział w wycieczkach autokarowych, dzięki którym mogliśmy poznać z bliska całą Ziemię Kłodzką. Zwiedzaliśmy m.in. pozostałe równie słynne uzdrowiska jak Duszniki Zdrój, Kudowę Zdrój czy opisane wcześniej Wambierzyce bądź też jedyną taką osobliwośc – Kaplicę Czaszek w Czermnej k/Kudowy Zdrój. Bardzo ciekawa wycieczka odbyła się do Złotego Stoku, gdzie zwiedzaliśmy sztolnie (jedną z podziemnym wodospadem ), a także wystawę minerałów.
Wycieczki autokarowe odbyły się również do Czech, gdzie zwiedzaliśmy stolicę kraju – Pragę oraz kompleks jaskiń położonych na Morawach – Jaskinię Katarzyńską i Jaskinię Punkevni połączoną z przepaścią Macochy Znajdujące się w niej nacieki (stalaktyty, stalagmity i stalagnaty) zachwyciły każdego – jest to coś niespotykanego (wg słów przewodnika na przyrost 1 mm nacieku potrzeba od 1 roku do 10 lat). Głębokość przepaści wynosi 138,5 metra. Na dole przepaści znajduje się małe jeziorko – pod jego taflą przepaść sięga kolejnych 50 metrów. Na szczycie południowej ściany w 1882 roku umieszczono czynną do dziś platformę obserwacyjną. Dnem przepaści przepływa rzeka – niewielki dopływ podziemnej rzeki Punkvy. Ze szczytu przepaści można zejść lub zjechać kolejką linową na dół, do wejścia jaskini Punkevni i przejść jaskiniami do jej dna, skąd można podziwiać ją z zupełnie innej perspektywy. My po zwiedzeniu jaskini wybraliśmy podróż kolejką linową.
Kolejną wycieczką była wyprawa do Skalnego Miasta położonego w m. Ardspach. Skalne miasto Adrspach to najpiękniejsza część Gór Stołowych, leżących po stronie czeskiej, a zarazem jedno z największych i najpiękniejszych skalnych miast w Europie. Zbudowane z piaskowca płytowego, a uroku dodaje mu skalny wodospad, oraz piękne dwa skalne jeziorka gdzie płynęliśmy łodziami. Poprowadzona tam trasa prowadzi po drodze omijającej skały o bardzo ciekawych kształtach i nazwach jak np. Fotel Karkonosza, Dzban, Głowa Cukru i wiele, wiele innych. Miejsce to zwiedzało wielu sławnych ludzi, m.in. Johann Wolfgang Goethe.
Oczywiście każdy Rajd Naszej Komandor ma bogatą oprawę kulturalną – tak było i tym razem. W odrestaurowanej Sali Pijalni Domu Zdrojowego obejrzeliśmy przepiękny koncert melodii cygańskich i węgierskich połączony z tańcem. Specjalnie dla uczestników naszego rajdu odbył się pokaz kolorowych fontann w Polanicy Zdrój. Odrestaurowany Park Zdrojowy (wpisany notabene do rejestru zabytków) szczególnie wieczorem robi wrażenie, które na długo zostaje w pamięci. Również w jaskini (o idealnej wprost akustyce) wysłuchaliśmy koncertu muzycznego .
Zorganizowane zostało przez Komitet Organizacyjny Rajdu również tradycyjne ognisko, w trakcie którego wręczono wyróżnienia i upominki uczestnikom Rajdu oraz wieczorek taneczny. Były także nagrody i wyróżnienia dla laureatów konkursu krajoznawczego dotyczącego zwiedzanego regionu, który jest tradycją tego Rajdu, a zaręczam że nie jest łatwy.
Uczestnicy Rajdu dziękują Komandor Rajdu – Pani Teresie Gołębiowskiej za tak wspaniałą imprezę.
Do zobaczenia za rok.
Międzyzakładowa Rada KFT i DK „Kolejarz”
w Warszawie
Koło PTTK nr 93 im. Mieczysława Orłowicza przy Centrali PKP S.A. w Warszawie
Warszawa, ul. Szczęśliwicka 62
Stowarzyszenie KST i K „Kolejarz”
Regulamin
LVI Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego Kolejarzy
im. Jurka Minasiewicza
Polanica Zdrój – Sudety – Kotlina Kłodzka
6-11 września 2011r
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w najstarszej imprezie kolejarskiej – 56-tym Ogólnopolskim Rajdzie Górskim Kolejarzy im. Jurka Minasiewicza – do perły uzdrowisk dolnośląskich Polanicy Zdrój.
Perła uzdrowisk dolnośląskich Polanica Zdrój położona jest w urokliwym zakątku u podnóża Gór Stołowych i Bystrzyckich w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej.
Przepiękny park zdrojowy z niezwykłym bogactwem różaneczników, azalii, tulipanów.
Na powierzchni 13 ha rosną drzewa i krzewy liściaste i iglaste. Nie brak wśród nich pomników przyrody. Zieleń parkową uzupełniają oryginalne dywany kwiatowe. W 1991r park w Polanicy Zdroju został wpisany do rejestru zabytków. Park Leśny z ukrytym w nim kamiennym niedźwiedziem zachęcają do wędrówek.
Polanica jest wyjątkowym miastem bez rynku, bez śródmieścia, miastem ogrodem. Spacery po uzdrowisku i przyległych terenach mogą dostarczyć relaksu oraz niezapomnianych wrażeń estetycznych.
Biegnące wzdłuż rzeki uliczki przebudowane zostały na reprezentacyjny deptak z mostkami weneckimi, efektownymi lampami, wysepkami zieleni, licznymi sklepami stylowymi restauracjami , o których Bogusław Kaczyński mówi: „ Wszystko to ma wymiar dekoracji teatralnej – to wprost nierealne, że takie miasteczko może istnieć: z maleńkimi domami,
a przed nimi kawiarenki, kwiaty….”. Zaś pięćdziesiąt parę lat temu Gustaw Morcinek tak pisał o Polanicy: „Polanica jest śliczna. Pławi się w słońcu, zieleni i błękicie. Wszystko tu bowiem jakieś inne. Nawet największy melancholik po kilku dniach rozjaśnia swe oblicze, rodzą się jakieś zuchwałe zdobywcze myśli, dziewczyny zaś stają się podobne do stubarwnych motyli fruwających z wdziękiem w parku i na deptaku….”
Oprócz piękna Polanica Zdrój zaprasza na kurację zwłaszcza chorych o profilu kardiologicznym, gastrologicznym oraz schorzeniami narządów ruchu.
Serdecznie zapraszamy do tego urokliwego miejsca.
Organizatorzy.
Regulamin
LVI Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego Kolejarzy
im. Jurka Minasiewicza w Polanicy Zdroju
6-11 września 2011r
Organizator: MRKFT i DK „Kolejarz” w Warszawie, ul. Targowa74 03-734 Warszawa
Koło PTTK nr 93 im. Mieczysława Orłowicza przy Centrali PKP S.A., ul. Szczęśliwicka 62 00-973 Warszawa
Pod patronatem: Stowarzyszenia KST i K „Kolejarz”
Miejsce imprezy:
- Sanatorium „Leśny Ludek” Sp. z o.o. 57-320 Polanica Zdrój, ul. Dębowa 14 – baza główna
- „Gościnny Dom u Sowy” ul. Leśna 10 57-320 Polanica Zdrój
- Ośrodek OS i R ul. Sportowa (obok ul. Zdrojowej) 57-320 Polanica Zdrój (dla uczestników z Malborka)
Dojazdy (możliwości)
pociągiem do Kłodzka z przesiadką we Wrocławiu i dalej PKS do Polanicy,
autobusem PKS z Warszawy do Polanicy Zdroju (czas jazdy ok. 10 godzin), lub PKS do Polanicy Zdroju z innych miast,
najkorzystniejszy naszym zdaniem – dojazd PKP do Wrocławia, gdzie na konkretny pociąg zamówimy autokar, który zawiezie do Polanicy Zdroju, bezpośrednio do miejsca zakwaterowania. Koszt przejazdu autokarem w obie strony (Wrocław – Polanica, Polanica – Wrocław) – 36 zł od osoby, w jedną stronę – 18 zł. Cena ta odpowiada cenie biletu PKP Wrocław- Kłodzko i PKS Kłodzko-Polanica. Prosimy o ewentualne zgłaszanie tej opcji w karcie zgłoszenia
Zespół organizacyjny:
- komandor – Teresa Gołębiowska
- skarbnik – Danuta Gregorek
- sekretarz – Ewa Jachimska
- szef mety – Jerzy Koleński
- obsługa mety – Teresa Dojer
- obsługa mety – Irena Trzeszczkowska
- obsługa mety – Grażyna Piwnicka
UCZESTNICTWO
- Do udziału w Rajdzie zapraszamy osoby zgłoszone przez zakłady pracy, organizacje społeczne oraz turystów indywidualnych.
- Kierownikiem drużyny powinny być osoby pełnoletnie i pełnosprawne, posiadające doświadczenie w uprawianiu turystyki.
- Uczestnicy dojeżdżają do miejsca zakwaterowania w Polanicy Zdroju we własnym zakresie (możemy zorganizować dowóz z Wrocławia i do Wrocławia za dodatkową opłatą – patrz „dojazdy” pkt 3).
- Uczestnicy tras pieszych dojazd na punkty startowe odbywają we własnym zakresie.
- Ubezpieczenia uczestników dokonują jednostki służbowe (organizacje społeczne) zgłaszające drużyny na Rajd lub każdy uczestnik ubezpiecza się indywidualnie.
- Ubezpieczenia zespołu organizacyjnego dokonuje organizator.
- Opłatę klimatyczną za wszystkich uczestników opłaca organizator
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki i szkody spowodowane przez uczestników.
- Zabrania się zabierania zwierząt.
- Istnieje możliwość odpłatnego korzystania z zabiegów w sanatorium „Leśny Ludek”
ZGŁOSZENIE UDZIAŁU
Dołączone do niniejszego regulaminu „Karty zgłoszenia” należy przesłać na adres:
Koło PTTK Nr 93 im. Mieczysława Orłowicza przy Centrali PKP S.A.
ul. Szczęśliwicka 62
00-973 Warszawa
lub przekazać pocztą elektroniczną na adres: e-mail: pttk93@pkp.pl
W „Karcie zgłoszenia” należy podać numer wybranej trasy, wskazać wybrane wycieczki fakultatywne oraz datę i godzinę przyjazdu do Polanicy Zdrój, a także godzinę przyjazdu do Wrocławia w przypadku chęci skorzystania z dojazdu autokarem z Wrocławia.
Równocześnie należy wpłacić na adres organizatora wpisowe w następującej wysokości:
L.p.
Numer trasy
Pracownicy, emeryci i renciści PKP oraz ich rodziny
Inni uczestnicy nie będący kolejarzami
1
Nr 1
6-dniowa stacjonarna-dla zaawansowanych
400 zł
420 zł
2
Nr 2
5-dniowa stacjonarna
350 zł
370 zł
Istnieje możliwość przyjazdu jeden dzień wcześniej – odpowiednio 5 września trasa 1 oraz 6 września trasa 2 za dodatkową opłatą 65 zł od osoby z wyżywieniem i 35 zł od osoby za sam nocleg. Fakt ten należy zaznaczyć w karcie zgłoszenia.
Wszystkie inne dłuższe pobyty należy załatwiać bezpośrednio w miejscu zakwaterowania z właścicielami obiektu.
Uwaga: Uczestnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie lub całkowite sfinansowanie imprezy w swoich zakładach pracy. Na żądanie będziemy wystawiali rachunki.
Wpłaty można dokonać:
- Bezpośrednio – u osób dyżurujących w Klubie Seniora, ul. Hoża 63/67 (dawna stołówka PKP) w pokoju PTTK w każdy wtorek i czwartek w godz.1030÷1400.
- Przelewem – na konto bankowe:
Koło PTTK Nr 93 ul. Szczęśliwicka 62, 00-973 Warszawa
PKO BP IX/O Warszawa, ul. Nowogrodzka 35/41
Nr 52 1020 1097 0000 7502 0109 2873
wskazując numer trasy i liczbę osób.
Po uzgodnieniu telefonicznym – na mecie Rajdu zaznaczając ten fakt w karcie zgłoszenia, które należy koniecznie przesłać na adres organizatora, pocztą lub e-mailem: pttk93@pkp.pl (konieczność sporządzenia list uczestników).
Zgłoszenia uczestnictwa i wpłaty wpisowego należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie do 15 sierpnia 2011r.
W przypadku rezygnacji z udziału w Rajdzie po 30 sierpnia 2010 – wpisowe nie podlega zwrotowi.
Istnieje możliwość wysłania autokaru do Wrocławia na konkretny pociąg dla grupy liczącej minimum 45 osób. Koszt dodatkowego przejazdu autokarem w jedną stronę (Wrocław- Polanica Zdrój, zaś po Rajdzie; Polanica Zdrój -Wrocław) wynosi 18 zł od osoby.
PRZEBIEG RAJDU
1. Uczestnicy trasy Nr 1 (6-dniowej) zgłaszają się w bazie głównej, tj. Sanatorium „Leśny Ludek” 6 września 2011r. celem zakwaterowania. Pierwszy posiłek (obiadokolacja) – 6 września, ostatni (śniadanie) – 11 września 2010r;
2. Uczestnicy trasy Nr 2 (5-dniowej) zgłaszają się w bazie głównej, tj. Sanatorium „Leśny Ludek” 7 września 2011r. celem zakwaterowania . Pierwszy posiłek (obiadokolacja) w dniu 7 września 2011r.; ostatni (śniadanie) – 11 września 2011r.
3. Ognisko z kolacją grilową oraz zabawą taneczną – 10 września 2011r . Ognisko rozpocznie się o godz.17.30 dla wszystkich uczestników w sanatorium „Leśny Ludek”
4. Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje) wydawane będzie:
- dla osób zakwaterowanych w sanatorium „Leśny Ludek” oraz w Domu Gościnnym „Sowa” – w „Leśnym Ludku”
- dla osób zakwaterowanych w OSiR – w miejscu zakwaterowania (poza ogniskiem).
5. W ramach wpisowego będzie można wziąć udział w spacerach z przewodnikiem:
- spacer po Polanicy,
- spacer do zamku na Szczytniku,
- spacer do Huty Szkła Artystycznego w Polanicy,
- spacer do Muzeum Misyjnego w klasztorze o. Sercenów.
Chęć wzięcia udziału w tej wycieczce należy zaznaczyć w „Karcie zgłoszenia” (chodzi o zamówienie przewodników).
6. W ramach wpisowego będzie można wziąć udział także w wycieczce autokarowej do Wambierzyc zwanych „Śląską Jerozolimą”:
- 7 września 2011r – 2 autokary,
- 8 września 2011r – 1 autokar.
Przewidujemy zwiedzanie m.in. Bazyliki Nawiedzenia NMP w Wambierzycach, Kalwarii i zespołu kaplic, ruchomej szopki, skansenu i mini zoo. Uwaga: ewentualne wstępy uczestnicy pokrywają sami.
Chęć wzięcia udziału w tej wycieczce należy zaznaczyć w „Karcie zgłoszenia” (chodzi o zamówienie autokarów i przewodników).
7. Dla uczestników istnieje możliwość zorganizowania wycieczek fakultatywnych:
a) w dniu 8 września 2011r wycieczka autokarowa jaskinie morawskie:
· malownicza jaskinia morawskiego krasu : Jaskinia Macochy,
· przejazd kolejką do Jaskini Punkvy – spacer i oglądanie przepięknych nacieków skalnych, przepłynięcie łodzią podziemną rzeką o długości 0,5 km, przejazd kolejką linową, Przepaść Macochy,
· Jaskinia Katarzyńska z koncertem organowym
Cena wycieczki 60 zł + wstępy 370 KC (dzieci 220 KC)
Wyjazd o godzinie 8.00, powrót ok.godz.21.00
b) 9 września 2011r. –wycieczka autokarowa do Pragi. Zwiedzamy m.in. Hradczany –Zamek Praski.(ogrody i dziedziniec zamkowy), katedra św. Wita, najciekawsze budowle Małej Strany, Most Karola, spacer po rynku i uliczkach Starego Miasta, ratusz z zegarem Orloj, plac św. Wacława, Muzeum Figur Woskowych. Cena wycieczki – 60 zł.
Wyjazd o godzinie 8.00, powrót ok.godz.21.00
c) 9 września 2011r. wycieczka autokarowa: Kudowa Zdrój – Czermna – Duszniki Zdrój. Zwiedzamy m.in. Park Zdrojowy i pijalnię w Kudowie Zdroju, Kaplicę Czaszek w Kudowie –Czermnej, ruchomą szopkę w Kudowie Zdroju- Czermnej, Skansen Podgórza Sudeckiego w Kudowie- Pstrążnej, Duszniki Zdrój: spacer po parku, dworek Chopina
Cena wycieczki 25 zł + 4 zł wstęp.
Wyjazd o godzinie 9.30, powrót ok.godz.15.30
d) 10 września 2011r. wycieczka autokarowa do kopalni złota w Złotym Stoku
Zwiedzanie kopalni złota, zejście do dwóch sztolni z podziemnym wodospadem,
muzeum minerałów.
Cena wycieczki 20 zł + bilety wstępu 15 zł-normalny i 12 zł-ulgowy.
Wyjazd o godzinie 9.00, powrót ok.godz.14.00.
e) 10 września 2011r wycieczka autokarowa Adršpach -Skalne Miasto – Narodowy Rezerwat Przyrody w Czechach. Miasto skalne w Górach Jastrzębskich. Natura stworzyła tu najróżniejsze formacje skalne o fantastycznych kształtach. Podróż łodzią po jeziorze o długości ok.300m, wodospad 19m rzeki Mêtuji.
Cena wycieczki 35 zł + wstępy: osoba dorosła- 60 KC, dzieci-30 KC.
Wyjazd o godzinie 8.30, powrót ok.godz.16.00.
ŚWIADCZENIA DLA UCZESTNIKÓW W RAMACH WPISOWEGO:
- znaczek okolicznościowy,
- pieczątka okolicznościowa,
- 4 lub 5 noclegów w „Leśnym Ludku”, ”U sowy” lub w OSiR. Pokoje 2,3,4-osobowe z pełnym węzłem sanitarnym, z telewizorem
- wyżywienie 2 x dziennie: śniadanie i obiadokolacja. Pierwszy posiłek (obiadokolacja) w dniu przyjazdu, ostatni (śniadanie) w dniu wyjazdu,
- ognisko grilowe w dniu 10 września 2011r,
- zabawa taneczna przy ognisku 10 września 2011r,
- fachowa obsługa miejscowych przewodników sudeckich i kierowników tras pieszych,
- spacery piesze-usługa przewodnicka w rejonie Polanicy Zdrój,
- puchary dla najliczniej reprezentowanych grup ze środowiska kolejarskiego,
- nagrody za konkurs turystyczno – krajoznawczy,
- opłata klimatyczna,
- wycieczka autokarowa do Wambierzyc,
- niespodzianka.
Postanowienia końcowe
W czasie trwania Rajdu wszyscy uczestnicy obowiązani są przestrzegać praw i zasad obowiązujących na turystycznych szlakach, tj.:
- „Karty Turysty”,
- zasad koleżeństwa,
- zaleceń Kierownictwa Rajdu.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wprowadzenia zmian w razie nieprzewidzianych okoliczności i ewentualnych dopłat w przypadku wzrostu cen za noclegi lub biletów wstępu w Czechach lub w kraju.
Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.
Informacja telefoniczna: komórka 600 394 054
e-mail : pttk93@pkp.pl
strona int. : www.pttk-kolo93.pl
Życzymy miłych wrażeń
ORGANIZATORZY
Trasa nr 1 6-dniowa
Dzień 1 6 września 2011r
- Polanica Zdrój – Wolarz S-15 11 pkt
- Wolarz przez Rudnik, Nowe Bobrowniki S-15 2 pkt
- Nowe Bobrowniki – Schronisko nad Muflonem S-15 6 pkt
- Schronisko nad Muflonem – Wzgórze Rozalii S-15 2 pkt
- Wzgórze Rozalii – Duszniki Zdrój S-15 1 pkt
Razem 22 pkt, czas przejścia ok. 5 godz.
Dzień 2 7 września 2011r
- Polanica Zdrój (zielony) – Przełęcz Sokołowska S-15 5 pkt
- Przełęcz Sokołowska – Kamienna Góra S-15 2 pkt
- Kamienna Góra – Rozdroże pod Bieściem S-15 6 pkt
- Rozdroże pod Bieściem – Dolina Dusznicy Bystrzyckiej S-15 4 pkt
- Dolina Dusznicy Bystrzyckiej – Zieleniec S-15 4 pkt
- Zieleniec – Duszniki Zdrój (czerwony) S-15 11 pkt
Razem 32 pkt, czas przejścia ok. 8,5 godz.
Dzień 3 8 września 2011r
- Polanica Zdrój – Piekielna Góra S-15 4 pkt
- Piekielna Góra – Zamek Leśna S-15 2 pkt
- Zamek Leśna – Szczytna S-15 1 pkt
- Szczytna- Skała Józefa S-15 6 pkt
- Skała Józefa – Skały Puchacza S-15 5 pkt
- Skały Puchacza – Skalne Grzyby S-15 5 pkt
- Skalne Grzyby – Pielgrzym S-15 1 pkt
- Pielgrzym – Wambierzyce S-15 5 pkt
Razem 29 pkt, czas przejścia ok.7,5 godz.
Dzień 4 9 września 2011r
- Kudowa Zdrój – Rozdroże pod Lelkową S-15 8 pkt
- Rozdroże pod Lelkową – Błędne Skały S-15 3 pkt
- Błędne Skały – Skalnik S-15 4 pkt
- Skalnik – Karłów S-15 1 pkt
- Karłów – Szczeliniec Wielki S-15 3 pkt
- Szczeliniec Wielki – Karłów S-15 1 pkt
- Karłów – Lisia Przełęcz S-15 2 pkt
- Lisia Przełęcz – Skalna Furta &
[flickr_set id=”72157672106889760″]