Rajd Jurka Minasiewicza 2011

44653_1322467547Najstarsza turystyczna impreza kolejarska – 56 Ogólnopolski Rajd Górski Kolejarzy im. Jurka Minasiewicza już niestety za nami. Odbył się w dniach 6 – 10 września 2011r. w Polanicy Zdrój – jednym z piękniejszych uzdrowisk położonych na Ziemi Kłodzkiej. Tradycyjnie Komandorem Rajdu była Kol. Teresa Gołębiowska – Prezes Koła PTTK nr 93 przy Centrali PKP SA. Główną bazą noclegową było sanatorium „Leśny Ludek”. Ponadto z uwagi na dużą liczbę uczestników Rajdu (było nas 230 osób) nocowaliśmy również w sąsiadujących pensjonatach (m.in. „Sowa” „Kapitan” „Jaś” i ośrodku OSiR).

Formuła Rajdu mogła zadowolić każdego z uczestników – w trakcie Rajdu organizowano liczne trasy piesze kwalifikowanej turystyki górskiej, głównie w Góry Stołowe m.in. na Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt tego pasma górskiego (919m), na którego szczyt prowadzą 682 kamienne stopnie oraz w Błędne Skały – fantastyczny zespół formacji skalnych z piaskowca o przeróżnych kształtach, który po prostu trzeba zobaczyć. Piesze wycieczki odbyły się również po Polanicy Zdroju i okolicy, połączone ze zwiedzaniem m. in. Huty Szkła Artystycznego, Muzeum Misyjnego, a także do Dusznik Zdroju czy też do Szczytnej oraz Wambierzyc. W Wambierzycach podziwialiśmy Bazylikę Nawiedzenia pw. Najświętszej Marii Panny, zbudowaną na wzór Bazyliki Jerozolimskiej, miejscową Kalwarię malowniczo usytuowaną na wzgórzach, a także ruchomą szopkę. Umiejscowione na trasach punkty widokowe były okazją do podziwiania całej Kotliny Kłodzkiej.

Znaczące grono rajdowiczów brało udział w wycieczkach autokarowych, dzięki którym mogliśmy poznać z bliska całą Ziemię Kłodzką. Zwiedzaliśmy m.in. pozostałe równie słynne uzdrowiska jak Duszniki Zdrój, Kudowę Zdrój czy opisane wcześniej Wambierzyce bądź też jedyną taką osobliwośc – Kaplicę Czaszek w Czermnej k/Kudowy Zdrój. Bardzo ciekawa wycieczka odbyła się do Złotego Stoku, gdzie zwiedzaliśmy sztolnie (jedną z podziemnym wodospadem ), a także wystawę minerałów.

Wycieczki autokarowe odbyły się również do Czech, gdzie zwiedzaliśmy stolicę kraju – Pragę oraz kompleks jaskiń położonych na Morawach – Jaskinię Katarzyńską i Jaskinię Punkevni połączoną z przepaścią Macochy Znajdujące się w niej nacieki (stalaktyty, stalagmity i stalagnaty) zachwyciły każdego – jest to coś niespotykanego (wg słów przewodnika na przyrost 1 mm nacieku potrzeba od 1 roku do 10 lat). Głębokość przepaści wynosi 138,5 metra. Na dole przepaści znajduje się małe jeziorko – pod jego taflą przepaść sięga kolejnych 50 metrów. Na szczycie południowej ściany w 1882 roku umieszczono czynną do dziś platformę obserwacyjną. Dnem przepaści przepływa rzeka – niewielki dopływ podziemnej rzeki Punkvy. Ze szczytu przepaści można zejść lub zjechać kolejką linową na dół, do wejścia jaskini Punkevni i przejść jaskiniami do jej dna, skąd można podziwiać ją z zupełnie innej perspektywy. My po zwiedzeniu jaskini wybraliśmy podróż kolejką linową.

Kolejną wycieczką była wyprawa do Skalnego Miasta położonego w m. Ardspach. Skalne miasto Adrspach to najpiękniejsza część Gór Stołowych, leżących po stronie czeskiej, a zarazem jedno z największych i najpiękniejszych skalnych miast w Europie. Zbudowane z piaskowca płytowego, a uroku dodaje mu skalny wodospad, oraz piękne dwa skalne jeziorka gdzie płynęliśmy łodziami. Poprowadzona tam trasa prowadzi po drodze omijającej skały o bardzo ciekawych kształtach i nazwach jak np. Fotel Karkonosza, Dzban, Głowa Cukru i wiele, wiele innych. Miejsce to zwiedzało wielu sławnych ludzi, m.in. Johann Wolfgang Goethe.

Oczywiście każdy Rajd Naszej Komandor ma bogatą oprawę kulturalną – tak było i tym razem. W odrestaurowanej Sali Pijalni Domu Zdrojowego obejrzeliśmy przepiękny koncert melodii cygańskich i węgierskich połączony z tańcem. Specjalnie dla uczestników naszego rajdu odbył się pokaz kolorowych fontann w Polanicy Zdrój. Odrestaurowany Park Zdrojowy (wpisany notabene do rejestru zabytków) szczególnie wieczorem robi wrażenie, które na długo zostaje w pamięci. Również w jaskini (o idealnej wprost akustyce) wysłuchaliśmy koncertu muzycznego .

Zorganizowane zostało przez Komitet Organizacyjny Rajdu również tradycyjne ognisko, w trakcie którego wręczono wyróżnienia i upominki uczestnikom Rajdu oraz wieczorek taneczny. Były także nagrody i wyróżnienia dla laureatów konkursu krajoznawczego dotyczącego zwiedzanego regionu, który jest tradycją tego Rajdu, a zaręczam że nie jest łatwy.

Uczestnicy Rajdu dziękują Komandor Rajdu – Pani Teresie Gołębiowskiej za tak wspaniałą imprezę.

Do zobaczenia za rok.

Międzyzakładowa Rada KFT i DK „Kolejarz”
w Warszawie

Koło PTTK nr 93 im. Mieczysława Orłowicza przy Centrali PKP S.A. w Warszawie
Warszawa, ul. Szczęśliwicka 62

Stowarzyszenie KST i K „Kolejarz”

Regulamin

LVI Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego Kolejarzy
im. Jurka Minasiewicza

Polanica Zdrój – Sudety – Kotlina Kłodzka
6-11 września 2011r

Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w najstarszej imprezie kolejarskiej – 56-tym Ogólnopolskim Rajdzie Górskim Kolejarzy im. Jurka Minasiewicza – do perły uzdrowisk dolnośląskich Polanicy Zdrój.

Perła uzdrowisk dolnośląskich Polanica Zdrój położona jest w urokliwym zakątku u podnóża Gór Stołowych i Bystrzyckich w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej.

Przepiękny park zdrojowy z niezwykłym bogactwem różaneczników, azalii, tulipanów.

Na powierzchni 13 ha rosną drzewa i krzewy liściaste i iglaste. Nie brak wśród nich pomników przyrody. Zieleń parkową uzupełniają oryginalne dywany kwiatowe. W 1991r park w Polanicy Zdroju został wpisany do rejestru zabytków. Park Leśny z ukrytym w nim kamiennym niedźwiedziem zachęcają do wędrówek.

Polanica jest wyjątkowym miastem bez rynku, bez śródmieścia, miastem ogrodem. Spacery po uzdrowisku i przyległych terenach mogą dostarczyć relaksu oraz niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Biegnące wzdłuż rzeki uliczki przebudowane zostały na reprezentacyjny deptak z mostkami weneckimi, efektownymi lampami, wysepkami zieleni, licznymi sklepami stylowymi restauracjami , o których Bogusław Kaczyński mówi: „ Wszystko to ma wymiar dekoracji teatralnej – to wprost nierealne, że takie miasteczko może istnieć: z maleńkimi domami,

a przed nimi kawiarenki, kwiaty….”. Zaś pięćdziesiąt parę lat temu Gustaw Morcinek tak pisał o Polanicy: „Polanica jest śliczna. Pławi się w słońcu, zieleni i błękicie. Wszystko tu bowiem jakieś inne. Nawet największy melancholik po kilku dniach rozjaśnia swe oblicze, rodzą się jakieś zuchwałe zdobywcze myśli, dziewczyny zaś stają się podobne do stubarwnych motyli fruwających z wdziękiem w parku i na deptaku….”

Oprócz piękna Polanica Zdrój zaprasza na kurację zwłaszcza chorych o profilu kardiologicznym, gastrologicznym oraz schorzeniami narządów ruchu.

Serdecznie zapraszamy do tego urokliwego miejsca.

Organizatorzy.

Regulamin
LVI Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego Kolejarzy
im. Jurka Minasiewicza w Polanicy Zdroju
6-11 września 2011r

Organizator: MRKFT i DK „Kolejarz” w Warszawie, ul. Targowa74 03-734 Warszawa
Koło PTTK nr 93 im. Mieczysława Orłowicza przy Centrali PKP S.A., ul. Szczęśliwicka 62 00-973 Warszawa

Pod patronatem: Stowarzyszenia KST i K „Kolejarz”

Miejsce imprezy:

 • Sanatorium „Leśny Ludek” Sp. z o.o. 57-320 Polanica Zdrój, ul. Dębowa 14 – baza główna
 • „Gościnny Dom u Sowy” ul. Leśna 10 57-320 Polanica Zdrój
 • Ośrodek OS i R ul. Sportowa (obok ul. Zdrojowej) 57-320 Polanica Zdrój (dla uczestników z Malborka)

Dojazdy (możliwości)

pociągiem do Kłodzka z przesiadką we Wrocławiu i dalej PKS do Polanicy,
autobusem PKS z Warszawy do Polanicy Zdroju (czas jazdy ok. 10 godzin), lub PKS do Polanicy Zdroju z innych miast,
najkorzystniejszy naszym zdaniem – dojazd PKP do Wrocławia, gdzie na konkretny pociąg zamówimy autokar, który zawiezie do Polanicy Zdroju, bezpośrednio do miejsca zakwaterowania. Koszt przejazdu autokarem w obie strony (Wrocław – Polanica, Polanica – Wrocław) – 36 zł od osoby, w jedną stronę – 18 zł. Cena ta odpowiada cenie biletu PKP Wrocław- Kłodzko i PKS Kłodzko-Polanica. Prosimy o ewentualne zgłaszanie tej opcji w karcie zgłoszenia

Zespół organizacyjny:

 • komandor – Teresa Gołębiowska
 • skarbnik – Danuta Gregorek
 • sekretarz – Ewa Jachimska
 • szef mety – Jerzy Koleński
 • obsługa mety – Teresa Dojer
 • obsługa mety – Irena Trzeszczkowska
 • obsługa mety – Grażyna Piwnicka

UCZESTNICTWO

 1. Do udziału w Rajdzie zapraszamy osoby zgłoszone przez zakłady pracy, organizacje społeczne oraz turystów indywidualnych.
 2. Kierownikiem drużyny powinny być osoby pełnoletnie i pełnosprawne, posiadające doświadczenie w uprawianiu turystyki.
 3. Uczestnicy dojeżdżają do miejsca zakwaterowania w Polanicy Zdroju we własnym zakresie (możemy zorganizować dowóz z Wrocławia i do Wrocławia za dodatkową opłatą – patrz „dojazdy” pkt 3).
 4. Uczestnicy tras pieszych dojazd na punkty startowe odbywają we własnym zakresie.
 5. Ubezpieczenia uczestników dokonują jednostki służbowe (organizacje społeczne) zgłaszające drużyny na Rajd lub każdy uczestnik ubezpiecza się indywidualnie.
 6. Ubezpieczenia zespołu organizacyjnego dokonuje organizator.
 7. Opłatę klimatyczną za wszystkich uczestników opłaca organizator
 8. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki i szkody spowodowane przez uczestników.
 9. Zabrania się zabierania zwierząt.
 10. Istnieje możliwość odpłatnego korzystania z zabiegów w sanatorium „Leśny Ludek”

ZGŁOSZENIE UDZIAŁU
Dołączone do niniejszego regulaminu „Karty zgłoszenia” należy przesłać na adres:

Koło PTTK Nr 93 im. Mieczysława Orłowicza przy Centrali PKP S.A.
ul. Szczęśliwicka 62
00-973 Warszawa

lub przekazać pocztą elektroniczną na adres: e-mail: pttk93@pkp.pl

W „Karcie zgłoszenia” należy podać numer wybranej trasy, wskazać wybrane wycieczki fakultatywne oraz datę i godzinę przyjazdu do Polanicy Zdrój, a także godzinę przyjazdu do Wrocławia w przypadku chęci skorzystania z dojazdu autokarem z Wrocławia.

Równocześnie należy wpłacić na adres organizatora wpisowe w następującej wysokości:

L.p.
Numer trasy
Pracownicy, emeryci i renciści PKP oraz ich rodziny
Inni uczestnicy nie będący kolejarzami
1
Nr 1
6-dniowa stacjonarna-dla zaawansowanych
400 zł
420 zł
2
Nr 2
5-dniowa stacjonarna
350 zł
370 zł

Istnieje możliwość przyjazdu jeden dzień wcześniej – odpowiednio 5 września trasa 1 oraz 6 września trasa 2 za dodatkową opłatą 65 zł od osoby z wyżywieniem i 35 zł od osoby za sam nocleg. Fakt ten należy zaznaczyć w karcie zgłoszenia.

Wszystkie inne dłuższe pobyty należy załatwiać bezpośrednio w miejscu zakwaterowania z właścicielami obiektu.

Uwaga: Uczestnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie lub całkowite sfinansowanie imprezy w swoich zakładach pracy. Na żądanie będziemy wystawiali rachunki.

Wpłaty można dokonać:

 • Bezpośrednio – u osób dyżurujących w Klubie Seniora, ul. Hoża 63/67 (dawna stołówka PKP) w pokoju PTTK w każdy wtorek i czwartek w godz.1030÷1400.
 • Przelewem – na konto bankowe:

Koło PTTK Nr 93 ul. Szczęśliwicka 62, 00-973 Warszawa
PKO BP IX/O Warszawa, ul. Nowogrodzka 35/41
Nr 52 1020 1097 0000 7502 0109 2873

wskazując numer trasy i liczbę osób.
Po uzgodnieniu telefonicznym – na mecie Rajdu zaznaczając ten fakt w karcie zgłoszenia, które należy koniecznie przesłać na adres organizatora, pocztą lub e-mailem: pttk93@pkp.pl (konieczność sporządzenia list uczestników).

Zgłoszenia uczestnictwa i wpłaty wpisowego należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie do 15 sierpnia 2011r.

W przypadku rezygnacji z udziału w Rajdzie po 30 sierpnia 2010 – wpisowe nie podlega zwrotowi.
Istnieje możliwość wysłania autokaru do Wrocławia na konkretny pociąg dla grupy liczącej minimum 45 osób. Koszt dodatkowego przejazdu autokarem w jedną stronę (Wrocław- Polanica Zdrój, zaś po Rajdzie; Polanica Zdrój -Wrocław) wynosi 18 zł od osoby.

PRZEBIEG RAJDU
1. Uczestnicy trasy Nr 1 (6-dniowej) zgłaszają się w bazie głównej, tj. Sanatorium „Leśny Ludek” 6 września 2011r. celem zakwaterowania. Pierwszy posiłek (obiadokolacja) – 6 września, ostatni (śniadanie) – 11 września 2010r;

2. Uczestnicy trasy Nr 2 (5-dniowej) zgłaszają się w bazie głównej, tj. Sanatorium „Leśny Ludek” 7 września 2011r. celem zakwaterowania . Pierwszy posiłek (obiadokolacja) w dniu 7 września 2011r.; ostatni (śniadanie) – 11 września 2011r.

3. Ognisko z kolacją grilową oraz zabawą taneczną – 10 września 2011r . Ognisko rozpocznie się o godz.17.30 dla wszystkich uczestników w sanatorium „Leśny Ludek”

4. Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje) wydawane będzie:

 • dla osób zakwaterowanych w sanatorium „Leśny Ludek” oraz w Domu Gościnnym „Sowa” – w „Leśnym Ludku”
 • dla osób zakwaterowanych w OSiR – w miejscu zakwaterowania (poza ogniskiem).

5. W ramach wpisowego będzie można wziąć udział w spacerach z przewodnikiem:

 • spacer po Polanicy,
 • spacer do zamku na Szczytniku,
 • spacer do Huty Szkła Artystycznego w Polanicy,
 • spacer do Muzeum Misyjnego w klasztorze o. Sercenów.

Chęć wzięcia udziału w tej wycieczce należy zaznaczyć w „Karcie zgłoszenia” (chodzi o zamówienie przewodników).

6. W ramach wpisowego będzie można wziąć udział także w wycieczce autokarowej do Wambierzyc zwanych „Śląską Jerozolimą”:

 • 7 września 2011r – 2 autokary,
 • 8 września 2011r – 1 autokar.
  Przewidujemy zwiedzanie m.in. Bazyliki Nawiedzenia NMP w Wambierzycach, Kalwarii i zespołu kaplic, ruchomej szopki, skansenu i mini zoo. Uwaga: ewentualne wstępy uczestnicy pokrywają sami.

Chęć wzięcia udziału w tej wycieczce należy zaznaczyć w „Karcie zgłoszenia” (chodzi o zamówienie autokarów i przewodników).

7. Dla uczestników istnieje możliwość zorganizowania wycieczek fakultatywnych:

a) w dniu 8 września 2011r wycieczka autokarowa jaskinie morawskie:

· malownicza jaskinia morawskiego krasu : Jaskinia Macochy,

· przejazd kolejką do Jaskini Punkvy – spacer i oglądanie przepięknych nacieków skalnych, przepłynięcie łodzią podziemną rzeką o długości 0,5 km, przejazd kolejką linową, Przepaść Macochy,

· Jaskinia Katarzyńska z koncertem organowym

Cena wycieczki 60 zł + wstępy 370 KC (dzieci 220 KC)

Wyjazd o godzinie 8.00, powrót ok.godz.21.00

b) 9 września 2011r. –wycieczka autokarowa do Pragi. Zwiedzamy m.in. Hradczany –Zamek Praski.(ogrody i dziedziniec zamkowy), katedra św. Wita, najciekawsze budowle Małej Strany, Most Karola, spacer po rynku i uliczkach Starego Miasta, ratusz z zegarem Orloj, plac św. Wacława, Muzeum Figur Woskowych. Cena wycieczki – 60 zł.

Wyjazd o godzinie 8.00, powrót ok.godz.21.00

c) 9 września 2011r. wycieczka autokarowa: Kudowa Zdrój – Czermna – Duszniki Zdrój. Zwiedzamy m.in. Park Zdrojowy i pijalnię w Kudowie Zdroju, Kaplicę Czaszek w Kudowie –Czermnej, ruchomą szopkę w Kudowie Zdroju- Czermnej, Skansen Podgórza Sudeckiego w Kudowie- Pstrążnej, Duszniki Zdrój: spacer po parku, dworek Chopina

Cena wycieczki 25 zł + 4 zł wstęp.
Wyjazd o godzinie 9.30, powrót ok.godz.15.30

d) 10 września 2011r. wycieczka autokarowa do kopalni złota w Złotym Stoku

Zwiedzanie kopalni złota, zejście do dwóch sztolni z podziemnym wodospadem,

muzeum minerałów.
Cena wycieczki 20 zł + bilety wstępu 15 zł-normalny i 12 zł-ulgowy.

Wyjazd o godzinie 9.00, powrót ok.godz.14.00.

e) 10 września 2011r wycieczka autokarowa Adršpach -Skalne Miasto – Narodowy Rezerwat Przyrody w Czechach. Miasto skalne w Górach Jastrzębskich. Natura stworzyła tu najróżniejsze formacje skalne o fantastycznych kształtach. Podróż łodzią po jeziorze o długości ok.300m, wodospad 19m rzeki Mêtuji.

Cena wycieczki 35 zł + wstępy: osoba dorosła- 60 KC, dzieci-30 KC.

Wyjazd o godzinie 8.30, powrót ok.godz.16.00.

ŚWIADCZENIA DLA UCZESTNIKÓW W RAMACH WPISOWEGO:

 • znaczek okolicznościowy,
 • pieczątka okolicznościowa,
 • 4 lub 5 noclegów w „Leśnym Ludku”, ”U sowy” lub w OSiR. Pokoje 2,3,4-osobowe z pełnym węzłem sanitarnym, z telewizorem
 • wyżywienie 2 x dziennie: śniadanie i obiadokolacja. Pierwszy posiłek (obiadokolacja) w dniu przyjazdu, ostatni (śniadanie) w dniu wyjazdu,
 • ognisko grilowe w dniu 10 września 2011r,
 • zabawa taneczna przy ognisku 10 września 2011r,
 • fachowa obsługa miejscowych przewodników sudeckich i kierowników tras pieszych,
 • spacery piesze-usługa przewodnicka w rejonie Polanicy Zdrój,
 • puchary dla najliczniej reprezentowanych grup ze środowiska kolejarskiego,
 • nagrody za konkurs turystyczno – krajoznawczy,
 • opłata klimatyczna,
 • wycieczka autokarowa do Wambierzyc,
 • niespodzianka.

Postanowienia końcowe
W czasie trwania Rajdu wszyscy uczestnicy obowiązani są przestrzegać praw i zasad obowiązujących na turystycznych szlakach, tj.:

 • „Karty Turysty”,
 • zasad koleżeństwa,
 • zaleceń Kierownictwa Rajdu.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wprowadzenia zmian w razie nieprzewidzianych okoliczności i ewentualnych dopłat w przypadku wzrostu cen za noclegi lub biletów wstępu w Czechach lub w kraju.

Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.
Informacja telefoniczna: komórka 600 394 054

e-mail : pttk93@pkp.pl
strona int. : www.pttk-kolo93.pl

Życzymy miłych wrażeń
ORGANIZATORZY

Trasa nr 1 6-dniowa

Dzień 1 6 września 2011r

 • Polanica Zdrój – Wolarz S-15 11 pkt
 • Wolarz przez Rudnik, Nowe Bobrowniki S-15 2 pkt
 • Nowe Bobrowniki – Schronisko nad Muflonem S-15 6 pkt
 • Schronisko nad Muflonem – Wzgórze Rozalii S-15 2 pkt
 • Wzgórze Rozalii – Duszniki Zdrój S-15 1 pkt

Razem 22 pkt, czas przejścia ok. 5 godz.

Dzień 2 7 września 2011r

 • Polanica Zdrój (zielony) – Przełęcz Sokołowska S-15 5 pkt
 • Przełęcz Sokołowska – Kamienna Góra S-15 2 pkt
 • Kamienna Góra – Rozdroże pod Bieściem S-15 6 pkt
 • Rozdroże pod Bieściem – Dolina Dusznicy Bystrzyckiej S-15 4 pkt
 • Dolina Dusznicy Bystrzyckiej – Zieleniec S-15 4 pkt
 • Zieleniec – Duszniki Zdrój (czerwony) S-15 11 pkt

Razem 32 pkt, czas przejścia ok. 8,5 godz.

Dzień 3 8 września 2011r

 • Polanica Zdrój – Piekielna Góra S-15 4 pkt
 • Piekielna Góra – Zamek Leśna S-15 2 pkt
 • Zamek Leśna – Szczytna S-15 1 pkt
 • Szczytna- Skała Józefa S-15 6 pkt
 • Skała Józefa – Skały Puchacza S-15 5 pkt
 • Skały Puchacza – Skalne Grzyby S-15 5 pkt
 • Skalne Grzyby – Pielgrzym S-15 1 pkt
 • Pielgrzym – Wambierzyce S-15 5 pkt

Razem 29 pkt, czas przejścia ok.7,5 godz.

Dzień 4 9 września 2011r

 • Kudowa Zdrój – Rozdroże pod Lelkową S-15 8 pkt
 • Rozdroże pod Lelkową – Błędne Skały S-15 3 pkt
 • Błędne Skały – Skalnik S-15 4 pkt
 • Skalnik – Karłów S-15 1 pkt
 • Karłów – Szczeliniec Wielki S-15 3 pkt
 • Szczeliniec Wielki – Karłów S-15 1 pkt
 • Karłów – Lisia Przełęcz S-15 2 pkt
 • Lisia Przełęcz – Skalna Furta &

[flickr_set id=”72157672106889760″]

Nie możesz skopiować.