57 Rajd Jurka Minasiewicza 2012

Na trasie z RównicyKolejny już 57 Ogólnopolski Rajd Górski Kolejarzy im. Jurka Minasiewicza, będący najstarszą turystyczną imprezą kolejarską odbył się w dniach 03 – 09 września 2012r. w Wiśle – „magicznym miejscu” położonym u źródeł królowej polskich rzek Wisły. Tradycyjnie Komandorem Rajdu była Kol. Teresa Gołębiowska – Prezes Koła PTTK nr 93 przy Centrali PKP SA. Główną bazą noclegową był ośrodek wczasowy „Sosna” KPTW „Natura Tour” Ponadto z uwagi na dużą liczbę uczestników Rajdu nocowaliśmy również w sąsiadującym domu wczasowym „Limba”.

Dzięki urokliwemu położeniu tej miejscowości, każdy mógł docenić piękno otaczającej przyrody. Kompletna wszechstronność dyscyplin rajdowych umożliwiła każdemu z uczestników uczestnictwo w preferowanych „wojażach” ; czy były trasy piesze kwalifikowanej turystyki górskiej, czy też krótsze piesze wycieczki i spacery. Kwalifikowane trasy z przewodnikiem górskim prowadziły głównie w pasmo Beskidu Śląskiego m.in. na Baranią Górę, Równicę, Klimczok, Małą i Wielką Czantorię. Piesze wycieczki odbyły się również po Wiśle i okolicy, połączone ze zwiedzaniem m. in. Galerii Adama Małysza, skoczni narciarskiej w Wiśle Malince, zapory w Wiśle Czarnem. Zwiedzaliśmy również Zameczek Prezydencki w Wiśle. Umiejscowione na trasach punkty widokowe były okazją do podziwiania panoramy Beskidu Śląskiego.

Dużym powodzeniem u rajdowiczów cieszyły się wycieczki autokarowe, dzięki którym mogliśmy poznać dalszą okolicę. Zwiedzaliśmy m.in. Pszczynę z przepięknym zamkiem –pałacem i ogrodami zamkowymi oraz skansenem, a także Cieszyn (m in. wzgórze zamkowe z rotundą romańską z XI w.)

Wycieczki autokarowe odbyły się również do Czech i na Słowację, gdzie zwiedzaliśmy stolicę Bratysławę (zwiedzanie zamku i skarbca oraz pałacu prymasowskiego) oraz Rajewskie Teplice, gdzie można było skorzystać z kąpieli w źródłach termalnych.

Kolejną wycieczką była wyprawa do Ołomuńca i Kromierzyża. W Ołomuńcu zwiedzaliśmy urokliwą starówkę i katedrę Św. Wacława. W Kromierzyżu skierowaliśmy się do zamku arcybiskupiego z przepięknymi zbiorami (obiekt będący na liście światowego dziedzictwa UNESCO), ogrodami zamkowymi i ogrodem kwiatowym. W winiarni arcybiskupiej degustowaliśmy „już przerobione” zbiory z miejscowych winnic. Na trasie wycieczki znajdowała się historyczna fabryki śliwowicy Jelinka gdzie również zapoznaliśmy się z bliska z procesem wytwarzania tego znamienitego trunku nie omieszkując go zdegustować.

Tradycyjnie i tym razem na Rajdzie organizowanym przez Naszą Komandor były akcenty kulturalne- obejrzeliśmy świetny występ kapeli góralskiej.

Przez Komitet Organizacyjny Rajdu zorganizowany został tradycyjny wieczorek, w trakcie którego wręczono wyróżnienia i upominki uczestnikom Rajdu. Były także nagrody i wyróżnienia dla laureatów konkursu krajoznawczego dotyczącego zwiedzanego regionu, który jest tradycją tego Rajdu.

Uczestnicy Rajdu dziękują Komandor Rajdu – Pani Teresie Gołębiowskiej za tak wspaniałą imprezę.

Do zobaczenia na kolejnej imprezie.

[flickr_set id=”72157672400173361″]

Nie możesz skopiować.