XXVI Rajd Turystów Kolejarzy „Jesienne Pożegnania”

W dniach 20 – 22 września 2019 r. odbył się w Bydgoszczy XXVI Rajd Turystów Kolejarzy „Jesienne Pożegnania”.

W tym roku nasi kolejarze – turyści  poznawali Kujawy. Po zakwaterowaniu w hotelu LOGAN w Bydgoszczy, uczestnicy udali się na zwiedzanie Exploseum. Exploseum (Centrum Techniki Wojennej DAG FabrikBromberg) to dawna tajna pohitlerowska fabryka zbrojeniowa, która stała się najciekawszą industrialną atrakcją turystyczną w Bydgoszczy. System podziemnych tuneli pod DAG łącznie ma długość około 2 km, na różnych głębokościach. Na terenie fabryki produkowano głównie materiały wybuchowe oraz amunicję. Przy jej produkcji pracowali jeńcy oraz pracownicy przymusowi.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Kanału Bydgoskiego – wszak Bydgoszcz to „Miasto na wodzie.  Wybudowany w latach 1773-1774 Kanał Bydgoski, liczący 26 km długości, miał ogromny wpływ na rozwój miasta. W XIX w. Bydgoszcz była ważnym ośrodkiem przemysłowo-handlowym i portem śródlądowym. W granicach miasta można podziwiać unikatowe zabytki hydrotechniki.Muzeum eksponuje zdjęcia i eksponaty przedstawiające Kanał Bydgoski, pracę, żeglugę oraz życie codzienne toczące się nad kanałem,m.in. mundury marynarzy i szyprów żeglugi śródlądowej, hamburkę – wioślarską dębową łódź z 1920 roku, którą pływano po Brdzie i kanale jeszcze w II połowie XX wieku

Wieczorem po dniu pełnym wrażeń, w hotelu odbyła się uroczysta kolacja przy  muzyce.

Kolejnego dnia, wraz z przewodnikiem rajdowicze zwiedzali w dalszym ciągu najciekawsze miejsca w Bydgoszczy, m.in. Barkę Lemara. Barka Lemara jest miejscem wyjątkowym. To zarazem zabytek techniki i symbol niezwykle ważnej historii miasta stanowiący żywe muzeum tradycji wodniackich i szyperskich.

Po zwiedzeniu najstarszej części miasta udaliśmy się na Wyspę Młyńską – jeden z piękniejszych krajobrazowo zakątków Bydgoszczy ze względu na liczne nabrzeża, szumiące jamy wodne, kaskady Międzywodzia, zieleń oraz Wenecję Bydgoską.

Jedną z ciekawostek na bydgoskim Starym Rynku było spotkanie z Mistrzem Twardowskim, którego pobyt w Bydgoszczy opisał Józef Ignacy Kraszewski. O godz. 13.13 czarnoksiężnik pojawia się codziennie wśród kłębów dymu i przy akompaniamencie muzyki w oknie kamienicy nr 15 przy Starym Rynku. W kamienicy obok (nr 19) mieściła się „Gospoda Pod Zgorzelcem”, w której według legendy, mieszkał słynny czarnoksiężnik podczas wizyty w Bydgoszczy w 1560 roku.

W ostatnim dniu rajdu, uczestnicy w dalszym ciągu kontynuowali zwiedzanie Bydgoszczy, gdyż 2 dni to za mało aby poznać wszystkie atrakcje, jak chociażby wyprawa tramwajem wodnym po Brdzie.

Organizatorem Rajdu było Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” w Warszawie.

Zapraszamy na kolejny rajd,  już na wiosnę.

 

Z turystycznym pozdrowieniem

Darek Świercz

Nie możesz skopiować.