Sprawozdanie Mały USIC w Czechach- Bechowice 2017

S P R A W O Z D A N I E

  Z Mistrzostw Europy Kolejarzy Małego USIC w biegach ulicznych rozegranych w dniach 22– 25.09.2017 r. w Czechach na historycznej trasie Bechovice – Praha  ,, 121  CESKA  SPORTIELNA ,,

W  dniach 22 – 25.09.2017r. na historycznej trasie o długości 10 km i 31 metrów, Bechovice – Praha odbyły się już po raz 121 najstarsze biegi w Europie, które pomimo działań wojennych  I   i  II  Wojny Światowej nieprzerwanie odbywają się, aż do dzisiaj. Pierwszy bieg odbył się 28 kwietnia 1897 co zostało utrwalone wybudowanym pomnikiem pierwszych sześciu zawodników, tuż obok startu biegów w Bechovicach . W obecnej 121 edycji uczestniczących  zawodników w trzech biegach z całej Europy było ponad 2600 osób w tym 900 kobiet . W pierwszym biegu o godz. 11.30 wystartowali uczestnicy Mistrzostw Czeskiej Republiki zarówno kobiet i mężczyzn  a  o godz. 11.45   kobiety i mężczyźni – open z całego świata , natomiast o godz. 12.15 mężczyźni – weterani od 40 roku życia.   W ramach tych dwóch ostatnich biegów rozegrane zostały Mistrzostwa Europy Kolejarzy małego USIC.    Organizatorzy w przeddzień zawodów przygotowali atrakcyjną wycieczkę pociągiem do Zamku ,, Karlstejn Castle ,, .

Ośmioosobowa Reprezentacja Polskich Kolejarzy wystąpiła  w następującym składzie:

Pytel Karol                        –   kierownik ekipy

Grenz Piotr                        –   trener

Agnieszka Szymanowska –   zawodnik

Dubiela Halina                   –  zawodnik

Wolińska Emilia                 –  zawodnik

Hartuna Zenon                  –  zawodnik

Russ Roman                     –  zawodnik

Formicki Rafał                  –  zawodnik

Biegi rozegrano przy sprzyjającej pogodzie dla biegaczy i temperaturze około 12 stopni Celsjusza  W Mistrzostwach Kolejarzy wystartowało 9 reprezentacji.  Liczyły się miejsca trzech najlepszych zawodników z danego Zespołu.  Zwyciężyła Reprezentacja Czeskich Kolejarzy, która wystawiła ponad 70 zawodników –   tzw. przywilej gospodarzy.

Punktacja zespołowa przedstawiała się następująco:

  1. Czechy –   14
  2. Niemcy –   29
  3. Belgia         –   33
  4. Polska –   37 pkt.
  5. Brytania –  56  pkt.
  6. Słowacja –  91 pkt.
  7. Dania – 95
  8. Szwajcaria – 111 pkt.
  9. Austria – 161 pkt.

Polska Reprezentacja zdobyła indywidualnie najwięcej, bo aż siedem medali – zarówno w ramach Mistrzostw Europy Kolejarzy jak i kategoriach wiekowych biegu głównego.

Indywidualnie zwyciężył i został ponownie Mistrzem Europy wśród  kolejarzy  z czasem 32,54 min. Ladislav Kucera – Czechy, drugi ze srebnym medalem był z czasem 34,30 min. zawodnik Wlk.Brytanii – David Green  a  trzeci z brązowym medalem i czasem 34,35 min. zawodnik z Polski  – Rafał Formicki.   Pozostali Polacy zajęli miejsca :  Zenon Hartuna – 15- ty z czasem 38,03 min. i  Roman Russ  19- ty z czasem 39,06 min.  Polskie zawodniczki były rewelacją Mistrzostw .  W pierwszej szóstce znalazły się wszystkie trzy.  Wyróżniały się nie tylko wynikami sportowymi ale również strojami i urodą .   Mistrzynią Europy Kolejarzy z czasem 41,21 min. i złotym medalem została zawodniczka z Polski – Agnieszka Szymanowska .   Lisa Andersen z Danii  z czasem 43,10 min. zdobyła srebro a brąz z czasem 43,59 min. wywalczyła zawodniczka z Niemiec – Julia Jezek.   Czwartą była zawodniczka gospodarzy – Czech z czasem 44,11 min. – Ivana Martincova.   Miejsca kolejne zajęły Polki – piąta z czasem 44,28 min.- Emilia Wolińska i szósta na mecie – mająca ostatnie 2 km ,  kłopoty żołądkowe – Halina Dubiela z czasem 44,40 min.    Pięć medali Polaków w kategoriach wiekowych biegu głównego to: Rafał Formicki – złoty medal w kat. M-29,  trzy srebrne medale: Halina Dubiela w kat . Z-59 , Agnieszka  Szymanowska w kat. Z-29 i  Zenon Hartuna w kat. M-54 .   Brązowy medal zdobył Roman Russ w kat. M-54 .  Polacy do kraju wrócili z okazałym pucharem za 4 miejsce drużynowe.

Kierownikiem Reprezentacji był Karol Pytel a trenerem Piotr Grenz.  Organizatorzy zadbali o właściwe warunki lokalowe i znakomitą kuchnię czeską w powstałym w roku 1256 –  19 –to tysięcznym zabytkowym miasteczku królewskim –   Beroun – 25 km od Pragi w 4 gwiazdkowym hotelu Grand.  Uroczysty wieczór pożegnalny z dyskoteką odbył się w podziemnym barze u Madły.   Zespół Polskich Kolejarzy szczęśliwie wrócił do kraju dzięki wcześniej opracowanemu harmonogramowi przejazdów i wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury Kolejarz w Warszawie oraz przychylności i wyrozumiałości macierzystych Zakładów Pracy –  startujących zawodniczek i zawodników.

                                                                    T R E N E R  REPREZENTACJI

 P I O T R  G R E N Z

Nie możesz skopiować.