Mirosława Michalska-Winkel

„ Ja nie chcę tworzyć nowych form
bo to nie moje jest zadanie.
Chodzi o rzeczy tych….poznanie
……………………….
I nie chcę się zajmować tym,
co ktoś narzuca całym sobą.
Wybór- gdy jest wybierać w czym,
ale najlepiej to być sobą.”
M. Michalska-Winkel „Lubię tworzyć”ze zbioru „Jej Stopy”

 

    W dniu 24 czerwca  2019 r. zmarła niepodziewanie nasza koleżanka, członek Komisji Kultury SKSTiK”Kolejarz”, były pracownik IZ Bydgoszcz, Mirosława Michalska-Winkel.

Wiersze i fraszki pisała od 1977 r. Była też autorką opowiadań o tematyce kolejowej i nie tylko..

  Wspólnie z Markiem Płóciennikiem, Mikołajem Szatyłowiczem oraz Mikołajem Bialikiem prowadziła „Kącik poetycki „ na Forum Stowarzyszenia Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz”.

 Uczestniczyła też we wrocławskich spotkaniach poetyckich, organizowanych  w DKK Wrocław na Dworcu Świebodzkim, a później w świetlicy osiedlowej. Była laureatem konkursu poetyckiego, organizowanego przez DKK we Wrocławiu pt. Napisane w pociągu.

Uczestniczyła  w spotkaniach autorskich z innymi poetami, a także była redaktorem zbiorów wierszy Grażyny Woźniak i Marka Płóciennika.

Od wielu lat uczestniczyła w krakowskich Prezentacjach, a w 2015 r. otrzymała nagrodę „Kolejowy Złoty Laur”

Wydała tomiki wierszy „W pociągu do sztuki”,” Na drezynowym szlaku”,”Fraszki”, „Dwie muzy”,,”Jej stopy”, a wspólnie z innymi poetami „Mury sędziwe”, „Co nam w duszy gra”, „Zielona droga”, „ Pociąg naszego wieku”, „Letni ekspres poetycki”, „ Zapomniane szlaki”

Pani Mirosława pisała też wiersze okolicznościowe dla Towarzystwa Rozwoju Gminy Świekatowo.

    Ponadto upowszechnia kulturę kolejarską poprzez działalność  społeczną.

W dniu 8 maja 2015r powołała Komitet Założycielski Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Bydgoszczy, który z kolei powołał ją na stanowisko Prezesa Stowarzyszenia. Stowarzyszenie rozpoczęło działalność  w 2016 r. Współpracowała z dyrekcją i z młodzieżą Technikum Mechanicznego w Bydgoszczy, gdzie zorganizowała wystawę starych urządzeń kolejowych.

Stowarzyszenie w 2019r. otworzyło oficjalnie przy siedzibie IZ w Bydgoszczy Muzeum Kolei w Bydgoszczy, a w porozumieniu z Klubem Sympatyków Kolei we Wrocławiu   ocaliło parowóz TKP 1-46 i wystawiło go jako pomnik po  zakończeniu remontu stacji Bydgoszcz Główna Osobowa.

Przyczyniła się także  do ocalenia stacji kolejowej Pruszcz Bagiennica, tworząc tam kolejową wioskę tematyczną.,organizując tam wycieczki i festyny. W przyszłości taka Wioska Kolejarska może być atrakcją turystyczną.

Poezja, literatura, kolej i jej historia stanowiły jej pasje, które stale rozwijała, tworząc całość z pracą i z życiem prywatnym.

Będzie nam bardzo jej brakowało.

 

                                                                 Przewodnicząca Komisji Kultury SKSTIK „Kolejarz”
   M.Ogonowska

Nie możesz skopiować.