Ogólnopolski Rajd Szlakiem Historii Kolei 2011

5258_1320220725XIX Ogólnopolski Rajd Szlakiem Historii Kolei zakończony.

W dniu 2 października br na terenie Ośrodka Rekreacji i Sportu w Rogoźnie nad jeziorem Rogozińskim zakończył się XIX Ogólnopolski Rajd Szlakiem Historii Kolei. 359 turystów z całego kraju przybyło na metę 4-ma trasami w tym 2-dniową trasą autokarową oraz trasami dowolnymi wszelkich typów. Na mecie rajdu zameldowali się stali bywalcy rajdu z Jeleniej Góry, Siedlec, Warszawy, Żywca, Bydgoszczy. Nie zabrakło także turystów z różnych zakątków Wielkopolski –reprezentowane były: Gniezno,Strzelno,Konin,Leszno, Ostrów Wlkp,Wolsztyn,Wągrowiec, Środa Wlkp, Szamotuły, Swarzędz, Margonin, Owińska, Mosina, Kościan, Puszczykowo, Rogalin,Września,Luboń i oczywiście Poznań.Największe wzięcie miała trasa autokarowa z miejscem docelowym – Borne Sulinowo. Autokary wystartowały z Poznania, po drodze zwiedzono kościół Św. Mikołaja wraz z Kalwarią w Ujściu, zabudowania dawniejszej lokomotywowni w Pile, Muzeum Okręgowe im. St.Staszica w Pile. Po Bornym Sulinowie przez 4 godziny oprowadzał największy fanatyk i znawca tej miejscowości p. Andrzej Marciniak. Borne Sulinowo autokary opuszczały już o zmierzchu- wszyscy byli zaszokowani tym co tam zobaczyli i usłyszeli. Na nocleg, który znajdował się w ORiS w Rogoźnie, autokary przybyły około godz. 21,00.Wszyscy sprawnie zostali zakwaterowani ( w autobusach zostły wszystkim odczytane numery pokoi noclegowych i domków) i spożyli ciepły posiłek. Wieczór uczestnicy trasy spędzali według własnych chęci i możliwości – jedni organizowali spotkania integracyjne, inni śpiewali, byli tacy co udali się na tańce a jeszcze inni po prostu odpoczywali. W niedzielę uczestnicy trasy mieli do dyspozycji zwiedzanie miasta Rogoźna, zbieranie grzybów ( został ogłoszony konkurs na najbardziej okazałego borowika) lub wypoczywanie na plaży przy przepięknej pogodzie. O godz. 12,30 została otwarta meta, na którą zaczęli przybywać turyści z poszczególnych tras. Wszyscy otrzymywali pamiątkowe znaczki, plakietki oraz pożywną grochówkę. Dzieci otrzymywały dodatkowo batoniki. Wszystkie drużyny otrzymały pytania quizowe konkursu turystycznego, można było max osiagnąć 20 punktów. Zwyciężyła drużyna Miłośników Kolei z Ostrowa Wlkp. pod wodzą kol. Marka Półciennika, która uzyskała 18 p-któw. Miejsce II z 17,5 p-ktami przypadło turystom z gminy Margonin a III z 17 p-ktami- Ośrodkowi dla Dzieci Niewidomych z Owińsk. W pierwszej trójce nie zmieściła się ekipa z Wielkopolskiego Zakładu PKP Cargo, która pod wodzą kol. Haliny Pałach uzyskała „tylko“ 16,5 p-któw.

Na mecie rajdu odbyły się także różne konkursy spawnosciowe- rzut lotką do tarczy, piłką do kosza i piłką do celu. Odbył się także konkurs muzyczny. Po pięciu, najlepszych w danej konkurencji uczestników otrzymało nagrody rzeczowe. Nagrody otrzymali także najlepsi grzybiarze i uczestnicy konkursu muzycznego.Natomiast trzy najlepsze drużyny uczestniczące w konkursie wiedzy turystycznej, otrzymały okazałe puchary. Puchar dla najliczniejszej drużyny uczestnniczącej w rajdzie,otrzymał 45 –osobowy zespół reprezentujący Gminę Margonin. Na mecie rajdu uhonorowano także 3 osoby uczestniczące aktywnie i przez wiele lat w imprezach organizowanych przez O/PTTK Pracowników Kolejowych w Poznaniu. Statuetki otrzymali: przewodnicząca ZZK w Szpitalu w Puszczykówku kol. Renata Nowicka, prezes KMK z Ostrowa Wlkp. kol. Marek Płóciennik oraz kol. Leszek Czul ze Żywca.

Na mecie rajdu odbyła się również miła uroczystość. Komandor rajdu – Andrzej Kudlaszyk ( członek GKR PTTK) wręczył kilku aktywnym działaczom PTTK odznaczenia. Złotą Honorową Odznaką PTTK zostali wyróżnieni:

Barbara Zapłacka, Maria Smoleń, Mariola Szulc, Mieczysław Gano ( Przewodniczący ZZKw Zakładzie Zachodnim PKP Energetyka), Olgierd Promiński, Mariusz Piechota, Aleksandra Sołtysiak, Dariusz Wojtysiak i Robert Leszka. Złotą Odznaką Zasłużony w Pracy wśród Młodzieży wyróżniono kol. Iwonę Agacińską. Kol. Jadwiga Jezierska została wyróżniona Srebrną Honorową Odznaką PTTK a kol. Grzegorz Napieralski i Marek Fischbach zostali uhonorowani Dyplomem ZG PTTK. Medalem ZG PTTK „Za Współpracę“ został wyróżniony ZG Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych ZO RP w Poznaniu. O godz.14,00 została zamknięta meta rajdu i jego uczestnicy rozjechali się do domów. Zdecydowana większość z trudem opuszczała swoje kwatery, żal było odjeżdżać, meta była usytuowana nad jeziorem, wykorzystano więc piękna pogodę i wręcz upalny dzień.Rajd został zorganizowany dzięki pomocy finansowej: Stowarzyszenia Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” w Warszawie, ZG Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych ZO RP w Poznaniu, Zarządu ZZK przy Zakładzie Zachodnim PKP Energetyka w Poznaniu oraz Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu i Urzędu Miasta Poznania. Komandorem rajdu był kol. Andrzej Kudlaszyk Prezes Oddziału PTTK Pracowników Kolejowych w Poznaniu, jednocześnie Przewodniczacy Komisji Turystyki MRS,TiK „Kolejarz“ w Poznaniu .W organizacji rajdu wydatnie pomogli kol.Mieczysław Gano, Robert Leszka, Mariola Landzianowska, Mariusz Piechota, Maria Smoleń, Jadwiga Jezierska, Olgierd Promiński, Iwona Agacińska i Grzegorz Napieralski. Rajd był imprezą niezwykle udaną dopisała frekwencja ( ze względów finansowych nie przyjęto wszystkich chętnych) oraz wręcz wspaniała pogoda. Turyści żegnali gościnne Rogoźno z żalem, życząc sobie do zobaczenia w marcu 2012 roku na XXXV Rajdzie Zimowym Kolejarzy w Kobylnicy.

 

Andrzej Kudlaszyk
Komandor Rajdu

PTTK ODDZIAŁ PRACOWNIKÓW KOLEJOWYCH W POZNANIU

STOWARZYSZENIE KRZEWIENIA SPORTU, TURYSTYKI I KULTURY „KOLEJARZ” W WARSZAWIE

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJ. WIELKOPOLSKIEGO URZĄD MIASTA POZNANIA

ZARZĄD GŁÓWNY PTTK W WARSZAWIE

ZARZĄD GŁÓWNY ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW KOLEJOWYCH ZO RP W POZNANIU

ZAKŁADOWA ORGANIZACJA ZWIĄZKOWA ZZK PRZY PKP ENERGETYKA S.A.

ZAKŁAD ZACHODNI W POZNANIU

zapraszają na

XIX OGÓLNOPOLSKI RAJD SZLAKIEM HISTORII KOLEI
w dniach od 01.10. do 02.10. 2011 roku
z zakończeniem w Rogoźnie

TRASY RAJDU

1. AUTOKAROWA, 2-dniowa

Zbiórka uczestników w dniu 01.10. br. o godz.10:00 na Dworcu Gł. PKP w Poznaniu (przy informacji) Trasa: Poznań-Ujście (Kościół Św. Mikołaja+Kalwaria)-Piła (Muzeum Okręgowe, Parowozownia, kościół Św.Antoniego) -Borne Sulinowo ( w przypadku dysponowania czasem Mirosławiec-złożenie wiązanki pod pomnikiem ofiar samolotu Casa)-nocleg ORiS Rogoźno, w niedzielę spacer po Rogoźnie – grzybobranie, około godz.15,00 powrót do Poznania, na Dworzec PKP.

2. PIESZA, 2-dniowa

Start w dniu 01.10.br. o godz.12,19 ze stacji PKP Wągrowiec ( poc. z Poznania 10,37) nocleg w OSiR Wągrowiec, ul.Kościuszki 59-zwiedzanie Wągrowca (bifurkacja, piramida, kościół farny)-przejście do Tarnowa Pałuckiego, km 5 ( najstarszy drewniany kościółek), w niedzielę przejście szlakiem czerwonym do Rogoźna przez Pruśce , km 22

3. PIESZA, 1-dniowa

Start w dniu 02.10. br. o godz. 9,04 ze stacji PKP Parkowo ( poc. z Poznania o godz.8,04 ) – Wełna ( drewniany kościółek) – Rogoźno, km 15.

4. PIESZA, 1-dniowa

Start w dniu 02.10.br o godz.9,11 ze stacji PKP Rogoźno ( poc. z Poznania o godz. 8.04)- wzdłuż jez. Rogozińskiego szlak czerwony, przejście przez most na Małej Wełnie – Owczegłowy – Ośrodek ORiS, km 16.

5. TRASY DOWOLNE: piesze, kolarskie, motorowe, autokarowe, kajakowe.

Wpisowe na wszystkie trasy jednodniowe wynosi 7 zł od osoby dorosłej, 6 zł dzieci i młodzież, grupy młodzieżowe powyżej 20 osób 5 zł od osoby. Na trasę autokarową 65 zł, na trasę pieszą 2-dniową 40 zł. Opiekunowie grup młodzieżowych powyżej 10 osób – wpisowego nie płacą ( nie dotyczy to trasy autokarowej).

INFORMACJE RAJDOWE

O przyjęciu na rajd decyduje data wpłacenia wpisowego, na trasę autokarową-kolejność zgłoszeń. W ramach wpisowego uczestnik otrzymuje: nocleg, przejazd autokarem, wstęp do muzeów, znaczek pamiątkowy, trasy piesze przewóz autobusem z mety rajdu na stację PKP, posiłek na mecie, możliwość uczestniczenia na mecie rajdu w konkursach sprawnościowych, konkursie quizie turystycznym ,muzycznym oraz na największy okaz borowika (puchary, nagrody),opiekę przewodnicką . Najliczniejsza drużyna otrzyma puchar za uczestnictwo.

Zgłoszenia na rajd przyjmowane będą do dnia 27.09 br. listownie na adres Oddział PTTK Pracowników Kolejowych, 60-717 Poznań, ul. Kolejowa 23 lub e-mail: kudlaszyk@biuroinkasso.com z jednoczesnym przekazaniem kwoty wpisowego na konto:

Bank Millennium nr
93 1160 2202 0000 0000 5809 7765

Szczegółowych informacji o rajdzie oraz zgłoszeń można dokonać również pod numerem
tel./ fax. (61) 8219220
kom. 603429235

Przy zgłoszeniu należy podać instytucję zgłaszającą, imienny wykaz uczestników, nazwisko i imię oraz adres kierownika drużyny (telefon), liczbę osób oraz numer trasy i rodzaj wpłaty. Potwierdzeń przyjęcia na rajd nie wysyłamy. Ubezpieczenia drużyny dokonują we własnym zakresie. Meta rajdu będzie czynna w niedzielę w godz.12:00 -14:00 w Ośrodku Rekreacji i Sportu w Rogoźnie, nad jez. Rogozińskim ul.Za jeziorem ( uczestnicy tras pieszych i dowolnych zostaną odwiezieni autokarami na stację PKP na poc. do Poznania o godz.14,43).

Na mecie czynny będzie punkt weryfikacji OTP i Kolejowej Odznaki Turystycznej oraz bufet.

 

DOBREJ POGODY I
MIŁYCH WRAŻEŃ NA TRASACH
ŻYCZĄ
ORGANIZATORZY

[flickr_set id=”72157673348399396″]

Nie możesz skopiować.